Santa Cruz Triathlon Age Group

Age Group Results

August 12, 2007


Results By Race Management Systems, Inc.

Men: 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-89 90-94 95-99
Women: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99

Female 19 and under

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      14  Hannah Martinez         19    3    16:06.3 48:47     2:33.6     1    43:36.9  3:24     1:23.2     1    20:06.6  6:29  1:23:46.6    
     2      65  Sierra Meltvedt         18    4    16:22.5 49:36                2    49:52.0  3:53     1:46.0     2    29:30.6  9:31  1:37:31.1    
     3      82  Natalie Livingston      16    7    18:00.9 54:33     3:07.9     5    49:14.6  3:50     2:23.4     3    28:37.0  9:14  1:41:23.8    
     4      85  Esther Witmer           18    5    17:05.2 51:46     3:12.2     6    55:46.3  4:20     0:58.6     4    25:28.3  8:13  1:42:30.6    
     5      86  Austin Bellows          15    2    14:52.8 45:03     4:06.8     3    49:22.6  3:51     1:00.9     5    33:20.5 10:45  1:42:43.6    
     6      92  Sarah Kletzer           15    1    14:26.9 43:44     2:54.8     4    51:27.7  4:00     2:06.0     6    33:37.6 10:51  1:44:33.0    
     7     131  Cyleste Snediker        18    6    17:33.4 53:11     3:51.6     7    55:03.9  4:17     6:10.4     7    35:23.1 11:25  1:58:02.4    
     8     153  kaila johnson           18    8    20:27.4 61:58                8  1:14:21.4  5:47                8    45:37.4 14:43  2:20:26.2    
Top

Female 20 to 24

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      17  Michelle Irene Mighdol  21    1    15:02.0 45:33     3:26.6     1    38:05.6  2:58     1:33.4     1    26:32.4  8:34  1:24:40.0    
     2     128  Leah noble              20    2    20:35.5 62:22     6:16.2     2    55:12.8  4:18     0:51.7     2    34:26.2 11:06  1:57:22.4    
Top

Female 25 to 29

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      13  Heather April           25    1    14:53.1 45:06     2:33.3     1    40:21.6  3:08     1:27.4     1    23:58.9  7:44  1:23:14.3    
     2      32  Lara Chatterjee Rogers  26    3    15:19.9 46:25     3:36.5     2    42:45.8  3:20     1:56.3     2    24:34.1  7:55  1:28:12.6    
     3      39  Kortney Jamtaas         27    4    17:31.9 53:05     3:49.9     3    41:20.8  3:13     2:52.1     3    24:48.3  8:00  1:30:23.0    
     4      42  Krista Lyn Cook         29    2    15:12.7 46:04     3:26.2     4    46:37.8  3:38     0:46.6     4    25:21.0  8:11  1:31:24.3    
     5      93  Erin Marie Hattersley   26    9    20:53.4 63:17     3:28.5     6    51:26.2  4:00     2:13.0     5    27:11.0  8:46  1:45:12.1    
     6     105  Marissa Tuttle          29    5    19:23.5 58:44     3:28.0     5    50:03.9  3:54     1:35.6     6    34:20.3 11:05  1:48:51.3    
     7     119  Yulianna Ortega         25   11    26:05.5 79:02     4:07.4    10    53:32.0  4:10     1:00.2     7    27:18.4  8:48  1:54:03.5*    
     8     127  Corinne Kaemmerling     28    6    19:42.5 59:42     4:00.9     9    58:22.3  4:33     1:20.4     8    33:04.7 10:40  1:56:30.8    
     9     130  Graseilah N. Moreno     29    8    20:32.9 62:13     6:08.5     8    55:04.5  4:17     2:53.0     9    33:04.0 10:40  1:57:42.9    
    10     132  Gina Anne Occhipinti    29    7    19:43.0 59:45     6:09.9    11  1:00:07.0  4:41     2:08.0    10    30:20.6  9:47  1:58:28.5    
    11     144  Deborah Kessel          28   10    21:49.2 66:07     5:49.8     7    53:02.0  4:08     4:36.0    11    42:42.6 13:46  2:07:59.6    
Top

Female 30 to 34

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      33  Christine Robyn Zamora  33    5    17:30.7 53:02     3:34.2     1    40:44.6  3:10     2:40.3     1    24:08.9  7:47  1:28:38.7    
     2      55  Jitske Karen Kretz      34    2    16:08.2 48:53     3:22.0     2    43:07.9  3:21     1:28.8     2    29:41.6  9:35  1:33:48.5    
     3      69  Danielle Aubele         31    4    16:46.7 50:48     4:46.8     3    45:19.1  3:32     2:24.8     3    29:16.5  9:26  1:38:33.9    
     4      70  Birgitte McDonald       31    1    15:59.0 48:26     4:58.0     4    46:45.2  3:38     1:39.1     4    29:35.8  9:33  1:38:57.1    
     5      73  Karen Benitez           31    3    16:14.7 49:12     5:20.4     5    47:19.2  3:41     2:22.0     5    27:57.3  9:01  1:39:13.6    
     6      76  Bree Phillips           33    8    19:55.1 60:21     4:08.0     6    46:35.7  3:38     1:39.1     6    27:32.2  8:53  1:39:50.1    
     7     108  Elizabeth Fries         30    6    17:51.1 54:05     4:47.4     7    49:21.0  3:50     3:54.6     7    33:26.8 10:47  1:49:20.9    
     8     123  Marieke Trevor          31    7    18:05.3 54:48     4:23.4     8    50:31.7  3:56     2:23.7     8    40:00.0 12:54  1:55:24.1    
     9     136  dehlia nunez            30    9    19:57.8 60:27     4:52.5     9    57:23.4  4:28     2:01.7     9    37:03.7 11:57  2:01:19.1    
    10     139  Malika Bell             32   10    24:49.0 75:12     5:15.2    10    53:34.7  4:10     1:35.7    10    36:13.0 11:41  2:03:27.6*    
Top

Female 35 to 39

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      38  LORI JANNEY             37    4    17:20.2 52:32                2    42:10.1  3:17     2:38.4     1    34:52.3 11:15  1:30:17.4    
     2      48  Laura Johnson           38    3    16:39.9 50:27     5:20.0     3    42:21.6  3:18     2:11.9     2    26:09.3  8:26  1:32:42.7    
     3      71  rebecca alice wardle    39    8    19:49.6 60:03     3:18.2     4    45:54.6  3:34     1:30.6     3    28:32.7  9:12  1:39:05.7    
     4      72  Sarah Ellen Rogerson    35   10    20:55.0 63:23     3:48.1     5    44:52.7  3:29     1:36.3     4    27:59.9  9:02  1:39:12.0    
     5      79  Kristie MacDonald       38    9    20:53.6 63:17     2:19.3     7    49:52.0  3:53     0:58.5     5    26:33.0  8:34  1:40:36.4    
     6      95  Samara Foster           35   12    21:39.1 65:36     3:50.1     9    51:20.5  4:00     2:20.6     6    26:08.2  8:26  1:45:18.5    
     7      99  Amanda Frances Prender  36    5    18:39.8 56:31     7:12.6     8    47:53.2  3:44     2:49.7     7    30:27.3  9:49  1:47:02.6    
     8     110  Suzanne Langridge       39    6    19:17.5 58:26     4:02.0    10    54:18.8  4:14     2:08.2     8    29:55.9  9:39  1:49:42.4    
     9     113  Julia van der Wyk       37    7    19:47.7 59:57     3:35.6     6    49:08.9  3:49     1:23.5     9    36:59.3 11:56  1:50:55.0    
    10     133  Susan Tokheim           37   11    21:06.7 63:56     5:18.7    11    52:09.9  4:04     2:21.4    10    37:33.5 12:07  1:58:30.2    
    11     146  LETICIA ARAHO           37    1    11:51.9 35:55    21:56.1    12    57:20.3  4:28     4:51.1    11    36:18.2 11:43  2:12:17.6    
    12     156  Dervla O'Reilly         37    2    15:54.6 48:11     3:59.5     1    31:08.7  2:25     1:24.9    12  1:38:32.4 31:47  2:37:00.1*    
Top

Female 40 to 44

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      25  lee gilbert             42    4    17:29.7 52:59     3:51.2     1    40:48.4  3:11     1:59.9     1    23:11.3  7:29  1:27:20.5    
     2      49  Jenny Green             42    3    16:45.0 50:45     2:22.5     3    45:31.6  3:33     1:27.6     2    26:36.5  8:35  1:32:43.2    
     3      57  anne jean scalapino     42    2    16:18.0 49:24     4:46.3     2    42:28.1  3:18     1:54.9     3    29:25.3  9:29  1:34:52.6    
     4      58  hillary mai olson       40    1    15:20.0 46:28     4:20.2     4    45:10.8  3:31     2:01.5     4    28:09.2  9:05  1:35:01.7    
     5      67  Trish McGonigle         42    5    17:34.7 53:14     5:39.2     5    44:44.9  3:29     1:06.2     5    29:20.2  9:28  1:38:25.2    
     6      83  Karen Shipe             44    6    19:52.5 60:12     3:34.5     6    46:48.4  3:39     1:45.3     6    30:07.0  9:43  1:42:07.7    
     7      96  Cyleste McKeon          42    8    21:11.7 64:12     2:54.5     7    46:45.7  3:38     2:03.5     7    32:49.4 10:35  1:45:44.8    
     8      98  Lori L Cartwright       42    9    22:43.3 68:50     2:47.3     8    47:44.7  3:43     1:37.8     8    31:10.4 10:03  1:46:03.5    
     9     101  Carin Daily Anderson    43   10    23:25.6 70:58                9    51:59.7  4:03     2:22.0     9    30:03.5  9:42  1:47:50.8    
    10     114  FELICITY Rosencranz     40    7    20:23.3 61:46     5:04.1    10    51:57.4  4:03     1:13.9    10    33:08.6 10:41  1:51:47.3    
    11     138  Kathy Mitchell          42   11    23:34.5 71:25     3:41.6    11    50:09.5  3:54     3:31.3    11    41:55.2 13:31  2:02:52.1    
    12     151  Sherri Goodman          44   12    24:11.0 73:17               12    59:01.2  4:36     9:46.0    12    46:32.1 15:01  2:19:30.3    
Top

Female 45 to 49

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      87  Susan Kendall           47    1    18:00.9 54:33     4:22.9     1    46:31.1  3:37     2:28.6     1    31:26.0 10:08  1:42:49.5    
     2     112  Elizabeth Dessuge       48    3    21:13.3 64:18     3:13.0     3    54:50.6  4:16     2:05.3     2    29:01.6  9:22  1:50:23.8    
     3     134  Eileen Cavalier         49    4    21:16.6 64:27     4:19.7     4    54:34.8  4:15     1:55.2     3    36:26.0 11:45  1:58:32.3    
     4     147  Colleen Bellows         49    2    20:13.7 61:16     3:54.1     2    54:03.2  4:12     1:31.4     4    53:29.5 17:15  2:13:11.9    
     5     148  Allison Garcia          48    5    23:04.8 69:54     3:37.7     5    53:29.3  4:10     1:49.7     5    51:23.1 16:35  2:13:24.6    
Top

Female 50 to 54

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      54  Debbie I Melnikoff      53    1    15:15.5 46:13     2:29.5     1    47:26.8  3:41     1:37.7     1    26:36.9  8:35  1:33:26.4    
     2      61  Carrie Ann Dion         54    2    17:48.9 53:56     3:43.8     2    46:22.0  3:36     1:33.3     2    25:55.5  8:22  1:35:23.5    
     3     111  Dana Matusiak           50    3    19:11.2 58:08     4:17.3     3    49:39.3  3:52     2:12.8     3    34:39.4 11:11  1:50:00.0    
     4     115  Gloria Hum              53    5    21:04.5 63:50     4:09.6     4    51:35.6  4:01     2:06.6     4    33:01.9 10:39  1:51:58.2    
     5     116  ANNIE WARR              50    8    23:55.4 72:28                8    56:27.1  4:24     7:16.0     5    25:10.9  8:07  1:52:49.4    
     6     117  Justina Vega            54    7    23:35.9 71:28     4:45.1     6    50:39.8  3:56     2:24.5     6    31:44.1 10:14  1:53:09.4    
     7     122  vicki noble             53    4    19:36.2 59:24     2:11.2     5    55:16.4  4:18     0:44.6     7    34:54.4 11:15  1:54:42.8*    
     8     126  margaret baldwin        53    6    23:26.6 71:01                7    56:04.7  4:22     2:00.2     8    34:25.1 11:06  1:55:56.6    
Top

Female 55 to 59

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1     124  Margaret Walter         59    2    20:08.4 61:01     4:37.3     2    51:02.0  3:58     2:30.0     1    37:29.2 12:05  1:55:46.9    
     2     129  Susan Johnson           59    1    20:07.2 60:58     4:34.8     1    50:47.1  3:57     2:47.6     2    39:25.1 12:43  1:57:41.8    
     3     149  Roberta Valdez          59    3    20:08.5 61:01     6:04.4     3  1:07:01.6  5:13     8:08.7     3    32:13.1 10:24  2:15:36.3*    
     4     150  Jan Bridgham            55    4    25:18.4 76:40                4  1:10:52.0  5:31                4    39:38.6 12:47  2:15:49.0    
Top

Female 60 to 64

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1     152  Diana Lee Dolan         60    1    24:30.7 74:15                1  1:05:42.7  5:07     4:43.4     1    44:37.2 14:24  2:19:34.0    
Top

Male 19 and under

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      21  Bobby Carroll           19    2    16:08.7 48:53     3:32.3     2    43:20.9  3:22     0:35.6     1    21:47.8  7:02  1:25:25.3    
     2      24  caton avilla            12    1    13:51.3 41:58     3:27.9     1    42:26.4  3:18     1:58.8     2    24:39.0  7:57  1:26:23.4    
     3      31  Noam Goldberg           17    4    17:06.6 51:49     4:29.5     3    42:45.4  3:20     2:04.3     3    21:44.3  7:01  1:28:10.1    
     4      47  David Robinson          18    7    19:22.6 58:41    10:14.2     4    37:10.5  2:54     2:21.1     4    23:19.4  7:31  1:32:27.8    
     5      80  Jacob Boynton           17    5    17:47.9 53:53     2:40.7     5    49:19.7  3:50     2:40.6     5    28:10.9  9:05  1:40:39.8    
     6     137  matt johnson            15    3    16:46.6 50:48                7  1:11:39.3  5:35     3:40.1     6    30:00.2  9:41  2:02:06.2    
     7     143  Hansen Bellows           9    6    18:34.3 56:16     2:34.7     6  1:03:56.8  4:59     0:54.5     7    39:27.0 12:44  2:05:27.3    
Top

Male 20 to 24

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1       8  Branton Curt            21    4    15:14.7 46:10     3:25.4     1    36:11.0  2:49     1:43.5     1    23:33.9  7:36  1:20:08.5    
     2      10  Max Shchemelinin        20    5    15:40.1 47:28     3:32.4     2    38:56.6  3:02     1:19.0     2    21:31.0  6:56  1:20:59.1    
     3      27  Ruben Rodriguez         23    6    17:06.2 51:49     3:41.7     4    43:48.3  3:25     1:20.4     3    21:29.9  6:56  1:27:26.5    
     4      45  sean noble              22    8    19:35.9 59:21     2:21.9     5    43:51.8  3:25     1:22.0     4    25:09.7  8:07  1:32:21.3    
     5      50  Troy Watts Bookout      24    7    19:10.3 58:05     5:09.7     6    41:58.5  3:16     1:53.1     5    24:34.2  7:55  1:32:45.8    
     6      68  Joseph Dickerson        20    3    13:51.0 41:58    24:34.5     9    38:23.0  2:59     1:51.3     6    19:50.3  6:24  1:38:30.1    
     7      74  Jack M. Beiting         20   10    22:24.9 67:53     3:50.4     8    48:26.7  3:46     1:19.4     7    23:29.9  7:35  1:39:31.3    
     8     106  John Joseph Edwards     22    1    11:33.0 35:00     6:39.2     7    54:25.2  4:14     1:20.2     8    35:05.7 11:19  1:49:03.3    
     9     121  David Roche             20    9    22:10.0 67:10     7:13.3    10    54:57.5  4:17     1:16.2     9    28:37.6  9:14  1:54:14.6    
    10     142  ben james mullen        20   11    37:23.4 **:17     2:52.9    11    52:43.4  4:06     1:21.0    10    29:59.4  9:40  2:04:20.1    
   DNF     DNF  Matthew J Rodrigues     24    2    11:48.0 35:45     6:57.2     3    43:18.1  3:22     1:20.5                           
Top

Male 25 to 29

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1       2  Sean Gurst              25    1     7:27.0 22:35    10:10.1     1    33:11.5  2:35     0:39.0     1    20:58.3  6:46  1:12:25.9    
     2       7  Curtis Olinger          28    3    11:48.0 35:45     7:22.8     3    36:29.0  2:50     1:06.1     2    21:59.1  7:05  1:18:45.0    
     3       9  Wesley A Brown          29    2     7:55.0 23:59     9:54.1     2    36:33.6  2:51     0:56.3     3    24:51.2  8:01  1:20:10.2    
     4      20  aaron Thomas clark      29    6    18:30.2 56:04     3:08.6     4    38:58.7  3:02     1:20.4     4    23:23.9  7:33  1:25:21.8    
     5      56  Tim Shisler             25    5    17:38.9 53:26     3:05.0     6    45:56.7  3:34     1:19.9     5    26:12.4  8:27  1:34:12.9    
     6      64  Isaac Noble             25    8    20:32.0 62:13     2:06.9     7    46:00.2  3:35     1:51.6     6    25:55.5  8:22  1:36:26.2    
     7      66  Timothy Fisher          29    7    18:52.7 57:10     4:29.4     5    41:36.9  3:14     2:36.2     7    30:16.5  9:46  1:37:51.7    
     8     109  Chris Chapple           29    4    15:19.0 46:25     5:50.5     8    49:49.7  3:53     3:59.1     8    34:44.1 11:12  1:49:42.4    
     9     145  Dave Kaemmerling        29    9    29:26.0 89:12     3:58.8     9    58:36.6  4:34     1:35.4     9    33:10.2 10:42  2:08:47.0*    
Top

Male 30 to 34

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1       1  Dave Reid               30    1     6:50.0 20:42    10:28.6     1    32:27.3  2:32     0:28.9     1    21:43.5  7:00  1:11:58.3    
     2       4  Nick Tuttle             30    2    14:17.7 43:17     4:20.3     2    36:03.6  2:48     0:42.7     2    20:49.2  6:43  1:16:13.5    
     3      23  KEITH PUND              30    3    16:30.0 50:00     3:10.4     3    38:25.2  2:59     1:01.6     3    27:01.4  8:43  1:26:08.6    
     4      34  William Steiger         30    5    18:11.7 55:06     2:15.2     4    39:24.2  3:04     1:31.5     4    27:21.2  8:49  1:28:43.8    
     5      59  Edwin Pena              34    7    18:42.8 56:40     3:50.4     5    45:15.9  3:31     2:01.6     5    25:20.6  8:10  1:35:11.3    
     6      90  Robert T. Binkley       32    6    18:40.0 56:34     5:07.3     6    45:34.1  3:33     3:02.0     6    31:47.1 10:15  1:44:10.5    
     7     100  Brad Johanson           34    8    20:31.4 62:10     6:40.1     7    42:21.4  3:18     3:15.9     7    34:26.1 11:06  1:47:14.9    
     8     102  Adrian E Pena           33    4    17:14.7 52:13     2:27.5     8    54:37.3  4:15     1:18.8     8    32:52.5 10:36  1:48:30.8    
Top

Male 35 to 39

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      16  Ryan Richard Murphy     37    1    15:13.1 46:07     4:19.3     2    39:06.0  3:03     1:11.7     1    24:31.8  7:55  1:24:21.9    
     2      19  Charles Jackson Howatt  39    4    16:18.3 49:24     3:51.5     1    37:36.3  2:56     1:23.3     2    25:37.9  8:16  1:24:47.3    
     3      28  Keith Sweeney           36    6    18:12.8 55:09     2:21.7     4    41:29.8  3:14     1:39.8     3    24:11.8  7:48  1:27:55.9    
     4      29  Jay Boncodin            36    8    18:59.7 57:32     3:44.3     6    41:31.1  3:14     1:49.7     4    21:52.9  7:03  1:27:57.7    
     5      40  Paul Zamora             35   10    19:19.1 58:32     2:44.2     5    40:50.7  3:11     3:13.5     5    25:01.7  8:04  1:31:09.2    
     6      41  RANDY THOMPSON          39    2    16:02.7 48:35     3:20.9     3    42:10.7  3:17     1:04.1     6    28:33.7  9:13  1:31:12.1    
     7      52  conal odoherty          35    5    17:36.4 53:20     4:23.6     7    42:35.8  3:19     0:49.8     7    27:42.8  8:56  1:33:08.4    
     8      53  Neil MacDonald          39   11    20:51.7 63:11     4:16.3     8    41:17.3  3:13     1:37.0     8    25:16.4  8:09  1:33:18.7    
     9      62  ronan lennon            37    7    18:33.1 56:13     3:25.7     9    45:12.5  3:31     1:56.6     9    26:59.3  8:42  1:36:07.2    
    10      78  Daniel Haver            37    3    16:17.3 49:21     3:29.7    10    51:30.7  4:00     1:16.0    10    27:51.3  8:59  1:40:25.0    
    11      91  DANNY SCHULT            35    9    19:01.0 57:38    13:43.1    11    42:34.6  3:19     2:47.6    11    26:22.6  8:30  1:44:28.9    
    12     118  VASUDEV NAMBAKAM        35   12    21:09.5 64:05     6:56.2    13    54:29.2  4:14     1:34.2    12    29:37.6  9:33  1:53:46.7    
    13     135  Dino Giossy             38   13    36:23.5 **:15    10:49.1    12    32:53.7  2:34     1:38.4    13    38:40.0 12:28  2:00:24.7    
Top

Male 40 to 44

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      12  Johan A Schimmel        44    1    16:15.5 49:15     3:18.1     1    36:16.8  2:49     1:02.3     1    25:15.9  8:09  1:22:08.6    
     2      60  Chris Patrick McCrary   44    2    17:57.0 54:24     3:38.8     2    43:12.0  3:22     1:39.6     2    28:55.0  9:20  1:35:22.4    
     3     107  Shaun Andreson-Ahn      42    4    27:58.6 84:45     5:20.7     3    47:27.8  3:42     1:17.9     3    27:09.7  8:45  1:49:14.7    
     4     154  PAUL GRAY               43    3    27:05.0 82:04    16:34.0     4    52:28.2  4:05     4:43.0     4    39:36.1 12:46  2:20:26.3    
Top

Male 45 to 49

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1       3  Daniel Wirls            47    1    12:51.0 38:56     2:27.0     1    35:30.3  2:46     2:43.1     1    21:40.0  6:59  1:15:11.4    
     2       5  Kurt Fouts              49    2    13:15.0 40:09     2:13.6     2    37:50.7  2:57     1:05.3     2    21:49.2  7:02  1:16:13.8    
     3       6  Richard Norman Robinso  49    3    15:21.0 46:31     2:08.8     3    36:27.6  2:50     1:59.0     3    22:35.8  7:17  1:18:32.2    
     4      30  Richard G. Garner       45   10    18:17.2 55:24     2:56.6     4    39:40.6  3:05     1:42.5     4    25:21.6  8:11  1:27:58.5    
     5      36  Doug Engfer             49   12    19:18.1 58:29     5:20.0    10    41:07.6  3:12     1:43.1     5    21:51.7  7:03  1:29:20.5    
     6      37  Mark Knutson            48    7    17:27.9 52:53     2:56.0     5    41:20.4  3:13     1:49.4     6    26:21.6  8:30  1:29:55.3    
     7      44  Tom D Murtha            47    6    16:27.1 49:51     3:42.4     7    43:11.4  3:22     0:51.7     7    27:32.4  8:53  1:31:45.0    
     8      46  Timothy Hopkins         47    5    16:13.5 49:08     3:42.8     6    43:12.9  3:22     1:33.4     8    25:42.6  8:17  1:32:25.2*    
     9      51  Carlos Angobaldo        49    4    15:56.1 48:17     4:18.3     8    43:14.1  3:22     2:40.3     9    26:51.5  8:40  1:33:00.3    
    10      75  Niall O'Donnell         49   11    18:48.2 56:58     5:38.0    12    46:22.9  3:36     2:20.0    10    26:36.9  8:35  1:39:46.0    
    11      84  Greg Mallek             47    8    17:29.4 52:59     3:38.9     9    44:32.8  3:28     1:46.6    11    34:49.0 11:14  1:42:16.7    
    12     104  William Joseph Broderi  46    9    17:35.6 53:17     3:29.9    11    48:26.2  3:46     2:31.9    12    36:35.9 11:48  1:48:39.5    
Top

Male 50 to 54

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      15  Jeffrey Luney           52    1    14:06.1 42:44     4:15.8     1    39:29.3  3:04     0:54.5     1    25:13.1  8:08  1:23:58.8    
     2      35  Maurizio Bonacini       50    2    16:23.2 49:39     3:57.6     2    42:13.2  3:17     2:24.7     2    24:21.1  7:51  1:29:19.8    
     3      88  mark a smallwood        51    4    21:06.2 63:56     6:33.5     4    45:56.9  3:34     3:14.8     3    27:02.3  8:43  1:43:53.7    
     4      94  Mark Kelley             51    6    22:14.0 67:22     5:23.4     6    47:05.0  3:40     3:52.3     4    26:42.4  8:37  1:45:17.1    
     5      97  steve noble             51    5    22:06.6 66:58     4:16.8     3    45:58.6  3:35     2:28.9     5    31:09.0 10:03  1:45:59.9    
     6     103  Doug Johnson            52    3    17:20.2 52:32     4:19.9     5    52:03.0  4:03     2:18.2     6    32:29.5 10:29  1:48:30.8    
     7     141  John Erwin Chilton      50    7    23:55.8 72:28     4:56.8     7    55:10.0  4:18     2:23.9     7    37:43.0 12:10  2:04:09.5    
Top

Male 55 to 59

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      11  Joe Robb                57    2    14:08.1 42:50     2:27.9     1    39:28.8  3:04     1:16.0     1    24:05.2  7:46  1:21:26.0    
     2      18  Ken Dobberpuhl          59    3    14:20.8 43:26     2:51.0     2    39:25.3  3:04     1:55.4     2    26:09.3  8:26  1:24:41.8    
     3      22  Hans Facer              55    1    12:30.0 37:53     7:13.4     3    40:00.7  3:07     1:48.2     3    24:22.8  7:52  1:25:55.1    
     4      81  Ronald Missirian        56    5    19:50.9 60:06     4:37.6     4    44:28.4  3:28     1:44.2     4    30:35.1  9:52  1:41:16.2    
     5      89  dan spencer             56    4    16:26.3 49:48     5:36.5     5    47:14.6  3:41     2:14.4     5    32:24.2 10:27  1:43:56.0    
     6     155  Steve Goodman           57    6    27:28.2 83:14     6:36.7     6  1:03:01.0  4:54     6:59.6     6    44:59.5 14:31  2:29:05.0    
Top

Male 60 to 64

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      43  Buzz Gray               63    2    18:51.0 57:07     3:31.5     1    42:11.2  3:17     2:07.8     1    24:49.2  8:00  1:31:30.7    
     2      63  John Hall               62    1    18:25.2 55:48     3:45.4     2    42:48.4  3:20     1:54.1     2    29:28.1  9:30  1:36:21.2    
     3     140  Tim Riley               63    3    22:54.1 69:24     4:08.4     3    55:53.3  4:21     1:51.0     3    38:55.6 12:33  2:03:42.4    
Top

Male 65 to 69

         Overall                            ----- swim -----      T1          ----- Bike -----      T2          ----- Run -----         Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace      Time
     1      26  Jim Abendschan          66    2    20:59.6 63:35     0:03.8     1    38:51.5  3:01     1:18.8     1    26:08.2  8:26  1:27:21.9    
     2      77  Jack Fred Sorensen      66    1    20:03.8 60:45     2:52.2     2    46:39.8  3:38     1:12.8     2    29:31.8  9:31  1:40:20.4    
     3     120  Robert Jones            68    4    22:48.1 69:05     4:54.6     4    48:24.4  3:46     4:12.1     3    33:49.3 10:55  1:54:08.5    
     4     125  Thomas Wichelmann       67    3    21:12.8 64:15     5:33.4     3    49:05.7  3:49     3:27.6     4    36:35.6 11:48  1:55:55.1