Santa Cruz Sprint Triathlon and Duathlon 2011

Age Group Results

August 13, 2011


Results By Finish LIne Productions, LLC Finish Line Productions, LLC

Sprint Distance

Youth Female 13 to 15

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 31 Julia Eyer 75 15 1 11:20.1 4 0:39.7 2 36:38.6 4 0:31.3 1 22:02.5 1:11:12.2  
2 50 Danielle Nivinski 181 15 2 13:04.2 40 1:15.8 1 36:13.5 68 1:02.0 3 24:12.9 1:15:48.4 2:00
3 53 Mara Muslea 179 13 3 13:05.0 16 0:54.9 3 37:54.8 13 0:38.1 2 23:24.0 1:15:56.8  
4 102 Emma Dreymann 67 15 4 15:23.7 12 0:47.7 4 41:02.1 7 0:33.6 4 25:24.1 1:23:11.2  
 

Junior Female 16 to 19

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 15 April Rosas-Willett 212 17 1 11:07.9 5 0:39.9 1 32:56.7 1 0:27.6 1 21:03.3 1:06:15.4  
2 52 Erika Marie Klenk 321 16 2 12:22.4 23 0:58.1 3 36:20.3 64 1:00.3 3 25:13.3 1:15:54.4  
3 57 Michelle Swarovski 230 16 4 13:46.4 62 1:36.8 5 37:05.2 31 0:48.8 2 23:22.5 1:16:39.7  
4 62 Sami Lee 143 16 3 13:21.9 18 0:55.5 4 36:36.7 23 0:42.6 4 25:46.5 1:17:23.2 2:00
5 79 Cheyenne Schloffman 215 17 6 14:58.0 49 1:28.2 2 35:00.4 53 0:55.3 5 27:00.1 1:19:22.0  
6 100 Naomi Olivia Hester 104 19 5 14:21.4 41 1:17.6 6 39:00.8 80 1:06.6 6 27:23.6 1:23:10.0  
7 121 Taylor Elyse Hall 96 19 7 16:51.4 79 1:54.6 7 42:14.6     7 1:09:38.1 1:26:29.5  
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 41 Stephanie Schnotter 331 24 5 13:51.0 122 2:25.5 2 34:32.0 143 1:39.4 1 21:36.3 1:14:04.2  
2 51 Grace Jasmine Vaziri 238 20 3 13:15.7 56 1:32.9 3 35:48.7 117 1:26.5 5 23:46.1 1:15:49.9  
3 54 Claire Mancini 155 24 2 12:26.3 66 1:38.9 4 36:56.0 110 1:22.6 3 23:38.2 1:16:02.0  
4 86 Jennifer Claire Keating 125 23 9 18:55.5 209 4:48.2 1 23:15.9 190 2:46.8 10 30:58.2 1:20:44.6  
5 93 Emily Anderson 27 24 6 15:11.5 103 2:14.6 5 37:55.8 76 1:05.2 6 25:25.6 1:21:52.7  
6 99 Kelsey Perry 194 23 4 13:47.3 14 0:51.6 6 41:03.7 38 0:51.6 8 26:27.6 1:23:01.8  
7 101 Meghan McNamara 167 21 7 15:52.3 117 2:23.1 7 41:48.9 41 0:52.6 2 22:13.7 1:23:10.6  
8 113 Brianna Jones 119 20 1 12:18.1 181 3:39.2 9 44:46.1 21 0:41.0 4 23:40.9 1:25:05.3  
9 154 Noa Dreymann 68 20 10 19:00.9 111 2:17.8 8 42:50.5 91 1:12.8 7 26:09.1 1:31:31.1  
10 179 Christy Maguire 154 22 8 16:58.5 173 3:25.2 10 49:29.8 49 0:54.5 9 26:45.7 1:37:33.7  
11 222 Christina Keating 124 20 11 22:14.2 226 7:11.4 11 51:50.6     11 1:40:04.5 2:02:18.1  
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 60 Ciara Metcalfe 170 29 2 13:19.1 88 2:01.0 1 36:18.0 102 1:20.7 3 24:21.2 1:17:20.0  
2 77 Nadia Allami 338 26 5 15:01.8 143 2:49.6 2 38:39.9 56 0:56.1 1 21:34.7 1:19:02.1  
3 107 Rebecca Forest 79 27 4 13:49.5 110 2:17.7 4 42:04.5 133 1:33.1 4 24:34.3 1:24:19.1  
4 108 Jenny E. Lewis 148 27 1 12:07.4 115 2:22.3 3 40:29.4 50 0:54.8 6 28:29.1 1:24:23.0  
5 132 Amy Hovik 112 27 3 13:45.5 162 3:07.7 6 45:35.2 51 0:55.2 2 24:14.4 1:27:38.0  
6 157 Audra Kathryn Smanski 221 29 8 19:03.0 128 2:28.4 5 43:50.0 17 0:39.4 5 26:40.7 1:32:41.5  
7 177 Tina Fuller 83 26 6 16:04.5 176 3:27.9 8 46:54.0 44 0:53.4 7 29:21.5 1:36:41.3  
8 182 Malia Anderson 28 27 7 16:36.8 155 3:01.5 7 46:36.8 128 1:31.9 8 30:02.4 1:37:49.4  
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 40 Marlene Lee Summers 229 33 1 12:50.9 7 0:41.3 1 33:43.7 32 0:49.0 1 25:42.6 1:13:47.5  
2 81 Amy Bulters 44 31 2 13:49.0 60 1:36.0 2 35:14.7 134 1:33.5 3 27:42.3 1:19:55.5  
3 151 Sarah Covert 335 33 5 17:05.7 177 3:35.2 3 41:46.2 184 2:30.4 2 25:56.0 1:30:53.5  
4 180 April Lofranco 310 31 3 15:21.4 133 2:35.5 4 44:47.7 135 1:33.9 5 33:17.9 1:37:36.4  
5 194 Alice Jacobs 116 32 4 16:47.7 99 2:10.7 8 47:26.5 141 1:38.6 4 32:48.3 1:40:51.8  
6 206 Holly Jones 120 30 6 19:09.5 91 2:03.1 5 46:32.3 126 1:30.6 7 39:23.6 1:48:39.1 2:00
7 209 Rebecca B Cope 55 34 7 19:28.4 186 3:48.1 6 46:35.7 144 1:39.6 8 39:25.9 1:50:57.7  
8 213 Jenn Mazzotta 160 33 9 22:48.6 210 5:04.1 7 47:10.9 103 1:20.8 6 36:59.5 1:53:23.9  
9 217 Katherine Lopiccalo 463 31 8 19:40.4 222 5:46.8 9 52:50.5     9 1:35:53.5 1:55:34.1  
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 23 Tina Robyn Zamora 252 37 3 14:08.4 42 1:18.6 2 31:31.0 55 0:56.1 1 21:01.5 1:08:55.6  
2 29 Shoshanah M. Orzech 185 39 2 14:00.2 35 1:13.0 3 33:36.2 28 0:47.7 2 21:18.4 1:10:55.5  
3 83 Bree Phillips 315 37 4 15:05.1 97 2:10.6 4 37:36.3 70 1:02.8 3 24:19.2 1:20:14.0  
4 89 Rachel Montoya 174 35 6 16:26.2 44 1:21.2     210 36:50.8 5 26:49.5 1:21:27.7  
5 120 Amy S Sturt 227 35 1 13:36.3 101 2:12.2 1 20:24.4 90 1:12.2 9 48:54.7 1:26:19.8  
6 130 Jeanette Medina 297 35 7 17:09.3 151 2:56.4 5 40:08.8 35 0:50.2 4 26:09.1 1:27:13.8  
7 215 Tatjana Ravnik 203 39 9 22:46.8 218 5:27.6 6 47:34.3 197 3:03.3 7 35:54.2 1:54:46.2  
8 219 Leann Martinusen 157 38 8 20:11.3 203 4:27.8 7 48:03.7 168 2:06.5 8 43:17.4 1:58:06.7  
DQ DQ Christine Bondurant 40 38 5 16:20.7 207 4:40.6 DQ 25:39.5 146 1:41.6 6 31:09.7 1:19:32.1  
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 90 Tiffany Williams 243 42 1 14:01.2 57 1:33.2 2 39:22.0 108 1:22.1 1 25:23.9 1:21:42.4  
2 109 Sara Ann Horsley 111 41 3 15:56.5 47 1:27.2 1 39:10.6 150 1:48.5 3 26:15.2 1:24:38.0  
3 146 Christine Erskine 74 40 2 15:35.8 125 2:27.5 3 39:51.5 120 1:28.9 5 30:35.6 1:29:59.3  
4 149 Tammy Abraham 20 40 6 19:17.6 154 3:01.1 4 40:30.1 151 1:48.8 2 25:38.5 1:30:16.1  
5 159 Tracie Reynolds 205 40 7 19:18.5 182 3:39.9 6 42:22.1 48 0:54.3 4 26:37.1 1:32:51.9  
6 184 Linda Harold 102 40 5 18:43.5 171 3:21.6 8 53:50.7     10 1:19:20.1 1:38:03.8  
7 193 Lisa A Perkin 323 42 8 20:46.9 195 4:09.9 5 41:09.3 187 2:37.9 6 31:53.0 1:40:37.0  
8 218 Michelle Brusse McDonald 162 44 4 18:12.8 205 4:38.2 7 52:10.7 174 2:16.0 7 39:46.7 1:57:04.4  
9 227 Mary Sue Thomas 233 42 10 26:09.4 211 5:09.0 9 56:29.9 198 3:05.6 8 50:00.4 2:20:54.3  
10 228 Rose Stanfel 224 42 9 23:36.0 160 3:04.1 10 1:12:12.8 209 7:33.0 9 58:25.5 2:44:51.4  
11 229 Faith alpher 25 44                 11 2:54:37.8 2:54:37.8  
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 58 Hope Gelbach 88 46 2 15:41.3 48 1:27.7 1 35:31.5 62 0:59.7 1 23:22.8 1:17:03.0  
2 114 Julie K Jeremy 117 46 1 15:26.8 52 1:29.6 3 38:27.2 127 1:31.7 5 28:14.6 1:25:09.9  
3 134 Hilary Flack 78 46 6 19:25.4 134 2:37.2 2 38:04.5 164 2:02.8 2 25:51.6 1:28:01.5  
4 148 Elizabeth Fox 81 46 3 16:08.0 98 2:10.7 6 42:17.9 113 1:24.4 4 28:14.0 1:30:15.0  
5 161 Kelly McDonough 163 45 4 17:21.7 121 2:25.2 4 40:33.8 140 1:38.6 7 31:14.3 1:33:13.6  
6 172 Carin D Anderson 26 47 5 17:52.3 172 3:21.9 8 44:01.7 171 2:09.8 3 27:52.6 1:35:18.3  
7 178 Alicia Battle 36 49 7 19:38.9 179 3:36.2 5 41:41.8 161 1:59.9 6 30:25.3 1:37:22.1  
8 198 Michaela Keating 129 49 8 20:30.4 202 4:23.4 7 42:21.2 178 2:20.4 8 33:14.5 1:42:49.9  
9 210 Anita Fields 77 46 9 22:07.2     9 51:43.2 206 3:36.2 9 33:44.0 1:51:10.6  
10 224 Stacy Ann Baker 33 48 10 24:08.8 199 4:15.9 10 58:45.5 162 2:00.2 10 41:27.7 2:10:38.1  
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 32 Karen chequer-Pfeiffer 52 53 1 12:01.9 45 1:24.9 1 33:34.7 37 0:51.3 1 23:23.5 1:11:16.3  
2 141 Julia H. Ritter 207 51 3 15:58.4 81 1:55.6 2 40:33.9 156 1:53.2 2 28:53.5 1:29:14.6  
3 175 Annie Warr 241 54 5 19:06.4 194 4:05.6 3 42:02.3 130 1:32.1 3 29:23.6 1:36:10.0  
4 186 Mary Marquez 156 50 4 18:18.4 126 2:27.6 4 43:36.2 145 1:41.1 4 33:11.4 1:39:14.7  
5 201 Paula Fuller Byrd 84 54 2 15:33.8 212 5:10.5 8 48:55.8 107 1:21.8 6 33:58.5 1:45:00.4  
6 204 Cheryl Hewitt 343 50 6 20:48.0 183 3:40.5 6 45:00.8 181 2:23.6 7 34:23.4 1:46:16.3  
7 214 Ida Huber 113 50 8 23:31.7 137 2:42.7 5 44:29.7 175 2:17.8 9 41:33.1 1:54:35.0  
8 220 Nicola Ann Keating 130 52 9 27:02.1 192 4:00.8 7 45:47.3 106 1:21.7 8 40:15.4 1:58:27.3  
9 221 Paula Borden 41 54 7 21:25.3 229 9:26.5 9 52:45.7 196 3:02.0 5 33:43.6 2:00:23.1  
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 116 Debbie I Melnikoff 169 57 1 13:31.3 83 1:57.8 1 39:42.5 157 1:55.4 2 28:14.5 1:25:21.5 2:00
2 163 Gloria Hum 114 57 2 18:08.3 145 2:50.5 2 41:23.7 200 3:08.7 1 27:49.7 1:33:20.9  
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 150 Kathy Frank 198 64 1 16:33.5 123 2:25.9 1 41:03.6 112 1:24.4 1 28:56.2 1:30:23.6  
2 208 Gina Bliss 39 62 2 19:41.9 140 2:47.0 2 47:07.7 202 3:10.2 2 36:11.2 1:48:58.0  
 

Female 65 to 69

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 190 Carole Mawson 158 67 1 18:42.7 152 2:57.6 1 42:27.4 199 3:06.9 1 32:30.2 1:39:44.8 2:00
 

Female 75 to 79

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 211 Barbara Robben 208 77 1 22:56.3 36 1:13.0 1 49:47.7 100 1:18.1 1 36:37.4 1:51:52.5  
 

Youth Male 10 to 12

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 123 Charlie Bailey 340 12 1 14:17.7 139 2:43.4 1 44:34.5 36 0:51.0 1 24:20.5 1:26:47.1  
2 225 Hunter Bo Dermott 63 11 2 25:41.1 187 3:54.2 2 56:39.1 194 2:50.4 2 47:49.7 2:16:54.5  
 

Youth Male 13 - 15

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 4 Sam Aleman 23 15 2 11:14.3 19 0:56.2 1 30:50.3 46 0:53.8 1 18:06.8 1:02:01.4  
2 6 Jake Rollo 211 14 1 9:34.5 2 0:35.0 3 32:16.6 5 0:31.9 3 20:10.9 1:03:08.9  
3 14 Timothy Winslow 246 15 4 12:05.6 29 1:03.5 4 32:50.3 16 0:39.3 2 19:11.2 1:05:49.9  
4 24 Duncan Reid 204 13 3 11:38.6 26 1:02.0 2 32:08.8 18 0:39.6 6 23:28.2 1:08:57.2  
5 35 Patrick Hewitt 106 15 5 12:25.0 72 1:47.7 5 34:38.1 60 0:57.8 4 21:46.8 1:11:35.4  
6 55 Noah Au-Yeung 31 15 6 12:51.4 53 1:30.6 7 39:07.3 52 0:55.3 5 21:48.0 1:16:12.6  
7 82 Riley Thomas Pettit 195 14 7 13:55.3 78 1:54.6 6 38:23.7 24 0:43.1 7 25:05.0 1:20:01.7  
 

Junior Male 16 - 19

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Kevin Joyce 122 18 1 9:30.9 3 0:39.4 1 30:23.9 2 0:27.7 1 17:29.9 58:31.8  
2 7 Dillon Ross Nobbs 182 16 2 9:35.3 24 1:00.9 4 34:05.8 20 0:40.8 2 18:09.4 1:03:32.2  
3 9 Jack Mitchell 171 16 4 10:15.6 22 0:57.5 2 31:32.1 40 0:52.4 7 21:22.2 1:04:59.8  
4 10 Kyle Jorgensen 121 18 5 11:08.5 11 0:46.6 3 32:02.5 15 0:38.6 4 20:25.0 1:05:01.2  
5 37 Cody Helton Hansen 101 18 7 12:26.2 67 1:39.9 5 35:36.7 45 0:53.5 8 21:50.1 1:12:26.4  
6 47 Joe Brigantino 43 18 9 13:02.4 112 2:19.1 6 37:34.5 148 1:45.9 3 20:03.2 1:14:45.1  
7 56 Mitchell Keith 324 19 8 12:57.7 116 2:22.7 7 39:17.0 72 1:03.1 6 20:48.6 1:16:29.1  
8 92 Anthony Nichols 412 18 10 14:56.4 86 2:00.7 8 40:05.7 71 1:02.9 9 23:42.1 1:21:47.8  
9 117 Trevor Stocker 226 19 11 15:33.2 106 2:15.2 10 40:55.8 59 0:57.6 10 25:52.3 1:25:34.1 2:00
10 118 Juvenal Diaz Quezada 201 17 6 12:12.5 168 3:16.4 9 40:37.6 132 1:32.8 11 28:00.7 1:25:40.0  
11 181 Eric Haack 93 16 12 17:39.9 148 2:56.1 11 47:08.9 123 1:30.3 12 28:26.4 1:37:41.6  
12 197 Tim Brigantino 42 19 3 10:06.6 10 0:46.4 12 1:10:24.7 57 0:56.6 5 20:32.7 1:42:47.0  
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 3 C.j. Halsey 97 24 5 13:06.7 8 0:44.3 1 29:23.1 9 0:36.1 1 17:42.0 1:01:32.2  
2 17 Jonathan Weiand 242 23 3 12:27.8 6 0:40.1 3 34:01.2 25 0:44.9 2 19:19.2 1:07:13.2  
3 20 Adam Morales 175 24 1 10:27.4 32 1:05.5 4 35:48.2     3 20:42.8 1:08:03.9  
4 25 Keith David Hamrick 100 22 2 11:46.3 50 1:29.1 2 32:48.4 163 2:01.6 5 21:23.9 1:09:29.3  
5 43 Gavin Rafael Purdy 200 22 4 12:59.1 165 3:14.7 5 36:24.1 19 0:39.8 4 21:03.5 1:14:21.2  
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 19 Daryl Lau 140 25 2 11:08.8 28 1:02.9 1 32:49.2 79 1:06.0 2 21:50.7 1:07:57.6  
2 33 Jesse Lee Eller 72 26 3 12:22.3 113 2:19.6 6 34:27.3 99 1:18.1 1 21:02.9 1:11:30.2  
3 42 Jean-Claude Inauen 115 27 4 13:22.6 87 2:00.8 3 33:55.4 88 1:10.5 5 23:36.3 1:14:05.6  
4 63 Adam Crowhurst 346 29 5 14:15.2 76 1:53.5 2 33:37.8 84 1:09.6 13 26:28.4 1:17:24.5  
5 67 Ivan Rodriguez 209 28 10 17:11.9 96 2:09.3 4 34:18.4     19 1:00:44.9 1:17:56.7 2:00
6 69 Leopoldo Ramirez 202 26 6 16:06.0 54 1:30.6 7 35:06.3 104 1:21.3 7 23:55.7 1:17:59.9  
7 96 Nata Nam 180 26 7 16:33.3 105 2:14.9 8 36:42.8 30 0:48.8 12 26:17.0 1:22:36.8  
8 105 Beau Silver 220 27 9 17:06.9 188 3:55.9 9 38:18.8 75 1:04.8 6 23:45.2 1:24:11.6  
9 133 Sean Noyce 183 29 8 16:44.1 156 3:02.0 13 44:05.8 10 0:37.2 3 23:10.5 1:27:39.6  
10 139 Matthew Lee 142 27 14 17:28.6 193 4:01.2 10 39:34.6 169 2:08.6 11 25:42.1 1:28:55.1  
11 145 Kennith Setty 285 28 19 24:37.3 204 4:33.5 5 34:26.2 191 2:47.1 4 23:35.0 1:29:59.1  
12 165 James Matthew Coy 59 27 13 17:25.8 118 2:23.2 18 48:38.7 6 0:32.0 9 24:56.2 1:33:55.9  
13 171 Neil Murray 178 28 11 17:12.8 166 3:15.3 14 44:39.3 131 1:32.5 14 28:19.0 1:34:58.9  
14 183 Theodore Woo 248 26 18 19:19.9 223 5:55.1 12 42:35.7     20 1:18:37.1 1:37:56.4  
15 196 Montero Oum 186 28 20 25:46.6 227 8:05.1 11 41:46.1 115 1:25.4 8 24:37.1 1:41:40.3  
16 199 Mark Kraz 137 27 12 17:24.8 167 3:16.0 17 48:18.8 105 1:21.3 16 32:33.0 1:42:53.9  
17 200 Bryant Joseph Gehring 87 25 15 17:44.5 224 6:18.5 15 46:17.9 176 2:17.9 15 32:14.9 1:44:53.7  
18 202 Ryan Gilbert Lane 139 25 16 18:08.3 180 3:38.6 16 47:33.1 180 2:21.8 17 33:25.4 1:45:07.2  
DQ DQ Jared Greninger 91 27 1 10:09.3 184 3:44.1 DQ 22:06.3 93 1:13.0 10 24:56.2 1:02:08.9  
DQ DQ Millen B Paschich 189 26 17 18:13.2 94 2:04.8 DQ 19:13.5     18 51:20.3 1:09:33.5  
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 8 Marty Don Timmons 234 31 3 12:41.2 27 1:02.1 2 30:57.1 39 0:51.9 2 18:56.1 1:04:28.4  
2 13 Josh Bjornstad 38 34 1 12:34.7 51 1:29.3 1 30:35.4     4 21:08.5 1:05:47.9  
3 21 Thomas Payne Burbank 45 30 2 12:39.6 17 0:55.5 4 31:48.3 66 1:01.7 5 21:46.3 1:08:11.4  
4 28 John Villavicencio 239 33 10 15:08.7 80 1:54.7 3 31:41.8 33 0:49.2 3 20:45.7 1:10:20.1  
5 45 Mario Ruiz 326 31 5 14:03.9 55 1:31.7 6 34:53.2 74 1:04.4 6 22:53.2 1:14:26.4  
6 75 Victor Benavente 330 30 4 13:57.6 61 1:36.5 8 37:02.4 111 1:24.0 8 24:50.8 1:18:51.3  
7 76 Brad Parker 188 32 18 22:57.5 149 2:56.3 5 34:29.8 12 0:38.1 1 17:54.1 1:18:55.8  
8 95 Dave Getzelman 342 33 9 15:05.2 89 2:01.9 10 37:36.5 97 1:17.3 10 26:10.4 1:22:11.3  
9 97 Omar Caruso 50 34 13 17:19.7 127 2:28.2 13 39:22.4 8 0:35.7 7 22:56.9 1:22:42.9  
10 104 David Lemberger 320 30 6 14:04.0 104 2:14.8 7 35:41.0 129 1:32.1 17 30:29.3 1:24:01.2 2:00
11 122 Dave Kaemmerling 123 33 7 14:25.5 100 2:11.4 12 39:08.7 78 1:05.9 16 29:39.4 1:26:30.9  
12 127 Hui Gao 86 30 8 14:35.3 178 3:36.1 14 39:48.2 159 1:59.2 12 26:55.7 1:26:54.5  
13 138 Andrew Greninger 90 34 11 15:14.6 120 2:24.9 18 41:50.1 96 1:15.7 14 27:50.6 1:28:35.9  
14 142 Ben H Lewis 147 31 12 16:59.1 77 1:53.6 16 41:24.1 29 0:47.8 15 28:25.7 1:29:30.3  
15 162 Jose Torres 235 31 17 22:31.8 141 2:48.0 9 37:16.9 195 3:00.4 13 27:39.5 1:33:16.6  
16 168 Ryan Loveman 149 30 16 21:25.4 170 3:18.9 17 41:27.6 158 1:55.8 9 26:07.3 1:34:15.0  
17 169 Stephan Barragan 334 31 15 18:31.9 144 2:50.1 19 43:31.2     19 1:16:04.8 1:34:36.6  
18 173 Long Tang 231 31 19 25:56.9 150 2:56.3 11 38:02.9 173 2:11.0 11 26:31.6 1:35:38.7  
19 212 Matthew Zimmermann 253 31 14 18:00.9 196 4:11.6 15 41:23.0 207 4:10.0 18 44:09.3 1:51:54.8  
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 2 Hanns William Detlefsen 64 38 1 11:51.6 9 0:46.2 1 28:53.6 11 0:38.1 1 18:57.9 1:01:07.4  
2 27 Pete Spaulding 223 36 2 12:15.9 20 0:56.4 5 35:22.7 26 0:47.0 2 20:34.9 1:09:56.9  
3 34 Paul Zamora 251 39 5 14:36.4 31 1:04.5 2 33:26.6 22 0:42.5 3 21:43.8 1:11:33.8  
4 64 Jonathan Atkinson 30 38 3 12:58.1 124 2:26.7 3 34:26.0 67 1:01.8 8 26:35.5 1:17:28.1  
5 73 Matthew Kabak 337 39 4 14:00.6 84 2:00.5 6 36:29.1 116 1:25.9 4 24:32.2 1:18:28.3  
6 78 James Phillips 316 37 6 15:29.6 114 2:21.5 4 34:37.9 109 1:22.4 6 25:14.6 1:19:06.0  
7 124 Joshua Youngblood 514 36 9 20:47.0 138 2:42.8 7 36:30.5 149 1:48.1 5 24:59.4 1:26:47.8  
8 135 Bryan Baker 32 38 8 19:38.2 142 2:49.0 8 36:44.8 139 1:38.5 9 27:14.6 1:28:05.1  
9 137 Heungning Chai 51 35 7 18:23.6         212 43:47.3 7 26:16.2 1:28:27.1  
10 207 Roel Deuss 65 38 10 34:12.3 92 2:03.4 9 39:25.3 172 2:09.9 10 30:56.9 1:48:47.8  
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 5 Tyron Hooper 110 40 1 11:06.6 33 1:08.2 2 29:51.6 14 0:38.3 2 20:07.8 1:02:52.5  
2 12 Sean Roland 210 42 3 11:58.7 13 0:48.6 3 32:37.9 43 0:53.0 1 19:10.8 1:05:29.0  
3 46 Neil Fraser 332 42 5 12:59.5 30 1:04.0 5 34:46.0     19 1:01:45.9 1:14:44.9  
4 59 David Hood 314 42 7 13:33.3 75 1:52.6 10 36:35.8 101 1:20.0 7 23:56.7 1:17:18.4  
5 65 James Lutz 151 44 4 12:14.9 190 3:57.0 11 36:48.8 155 1:53.0 5 22:47.1 1:17:40.8  
6 68 Bruce Lancaster 138 41 13 16:52.7 135 2:37.5 6 35:09.9 82 1:09.4 3 22:09.7 1:17:59.2  
7 70 Bill Fernald 317 42 10 14:12.6 146 2:52.6 9 36:04.9 166 2:05.1 4 22:44.8 1:18:00.0  
8 72 Nicholas Hayden 339 40 2 11:49.3 93 2:04.5 7 35:36.2 81 1:08.4 11 27:34.4 1:18:12.8  
9 74 Colin R Sturt 228 42 6 13:14.4 107 2:15.3 12 36:54.5 92 1:12.9 9 25:08.8 1:18:45.9  
10 80 Jeff Byard 47 42 11 15:19.1 70 1:47.4 4 34:33.9 77 1:05.7 10 26:37.4 1:19:23.5  
11 87 Ruggero Pergher 192 41 18 20:04.9 198 4:13.8 1 23:15.5 179 2:21.7 15 30:50.3 1:20:46.2  
12 91 Paul Duckett 69 43 9 14:08.0 169 3:16.8 13 38:06.2 98 1:17.7 8 24:54.5 1:21:43.2  
13 111 Randy Thompson 504 43 8 13:40.5 43 1:19.4 15 40:11.5 69 1:02.8 12 28:39.7 1:24:53.9  
14 129 David Adam Patterson 191 42 12 16:05.3 73 1:47.8 8 35:44.3 83 1:09.5 17 32:26.2 1:27:13.1  
15 140 Geoffrey Gallant 85 44 16 17:21.5 201 4:20.1 17 41:04.7 186 2:35.8 6 23:45.2 1:29:07.3  
16 147 Kevin MacPherson 345 41 17 18:27.4 131 2:33.2 14 38:51.3 122 1:30.2 13 28:41.0 1:30:03.1  
17 158 Gino Baltazar 34 44 14 17:05.1 147 2:54.4 19 42:14.6 114 1:24.9 14 29:08.1 1:32:47.1  
18 160 Darrell Alfaro 24 42 20 21:26.4 175 3:26.9 16 40:31.8     20 1:11:33.2 1:32:59.6  
19 185 Andrew Barrows 35 44 15 17:19.3 215 5:17.4 18 41:41.5 183 2:30.2 16 32:04.8 1:38:53.2  
20 205 Hooman Hafezi 95 40 19 21:12.1 216 5:21.9 20 43:43.3 154 1:51.8 18 34:43.2 1:46:52.3  
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 11 Steven Michael Andris 29 45 3 12:21.5 15 0:51.9 1 30:39.8     14 52:49.7 1:05:10.7  
2 18 Scot Olivier 184 48 1 11:41.0 46 1:25.7 2 31:46.3 58 0:56.8 1 22:02.7 1:07:52.5  
3 36 Timothy S Hess 103 47 5 13:07.0 65 1:38.3 3 32:54.4 124 1:30.6 3 23:08.9 1:12:19.2  
4 38 Steve Miller 313 47 2 12:09.6 63 1:37.3 4 33:11.1 42 0:52.7 5 24:39.1 1:12:29.8  
5 48 John A Collins 53 45 12 16:21.2 59 1:34.6 5 33:27.3 27 0:47.1 2 22:43.7 1:14:53.9  
6 66 Steve D. Smith 222 49 11 15:59.3 25 1:01.3 6 34:37.2 125 1:30.6 6 24:43.3 1:17:51.7  
7 94 Kevin Abruzzini 21 45 13 16:58.5 21 0:56.5 8 37:23.1 34 0:49.8 9 25:49.3 1:21:57.2  
8 103 Charles Bailey 341 49 6 13:59.8 153 2:58.3 11 38:51.2 165 2:02.9 8 25:27.6 1:23:19.8  
9 106 Mike Pelstring 347 47 10 15:57.6 95 2:06.1 12 39:14.5 142 1:39.4 7 25:15.1 1:24:12.7  
10 112 Will Frederick 82 48 14 17:27.1 163 3:08.0 9 38:13.8 146 1:44.4 4 24:29.3 1:25:02.6  
11 115 Brian David Rucker 213 45 4 12:53.5 132 2:35.1 13 41:00.7     16 1:12:21.7 1:25:14.6  
12 143 Russ Price 199 46 7 15:04.5 189 3:56.5 10 38:35.1 203 3:13.5 12 28:56.8 1:29:46.4  
13 152 Cliff Lew 146 47 16 19:39.0 217 5:27.3 7 37:13.2     15 1:11:40.7 1:31:19.3  
14 167 Dave Foster 80 46 8 15:48.8 214 5:15.9 14 41:02.2 205 3:36.1 11 28:25.0 1:34:08.0  
15 176 John Cuellar 60 46 15 18:24.0 208 4:43.9 15 45:14.5 73 1:03.6 10 27:01.0 1:36:27.0  
16 216 Harry Hirschman 109 47 9 15:54.4 228 9:03.8 17 50:33.8 208 5:04.9 13 34:23.8 1:55:00.7  
17 223 Kang Hyuk Lee 459 45 17 34:06.6 221 5:44.8 16 49:31.5     17 1:29:34.7 2:03:41.3  
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 16 Brad Williamson 244 53 1 12:43.6 34 1:12.8 1 30:40.9 54 0:55.8 1 21:15.4 1:06:48.5  
2 22 Richard Norman Robinson 12 53 3 13:39.1 1 0:34.5 2 32:09.7     18 55:09.7 1:08:48.4  
3 30 David Slothower 322 54 2 12:46.6 64 1:37.7 3 32:30.0 87 1:10.2 3 22:52.4 1:10:56.9  
4 61 Stephen Anthony Seymour 499 50 4 14:47.4 68 1:44.7 6 35:47.0 177 2:18.1 2 22:45.5 1:17:22.7  
5 71 Michael Wingert 245 51 8 16:43.1 74 1:48.2 4 33:05.4 86 1:10.1 7 25:20.9 1:18:07.7  
6 84 Jay Keith 325 50 7 15:28.6 82 1:57.4 7 36:42.5 89 1:11.1 6 25:09.3 1:20:28.9  
7 85 Martin Lynch 152 51 10 17:31.1 108 2:16.6 5 34:55.4 93 1:13.6 5 24:47.1 1:20:43.8  
8 125 Phil Hamister 99 54 5 14:58.8 161 3:05.8 9 38:30.4 47 0:54.0 10 29:21.0 1:26:50.0  
9 128 Franz Mairhofer 329 50 9 17:12.3 174 3:26.5 12 40:17.2 121 1:29.1 4 24:33.0 1:26:58.1  
10 144 Kirk Hilbert 108 50 14 19:45.5 58 1:33.3 8 36:50.9 188 2:40.5 9 28:57.7 1:29:47.9  
11 156 Bill McGee 164 54 6 15:18.3 185 3:48.1 10 38:34.5 189 2:40.7 14 32:13.0 1:32:34.6  
12 164 Frank McMillan 166 53 11 17:42.5 159 3:03.6 11 39:39.4 119 1:28.8 13 31:57.1 1:33:51.4  
13 187 Donald Sabin 214 52 12 18:48.7 206 4:39.2 14 42:02.9 160 1:59.7 12 31:46.7 1:39:17.2  
14 191 David McDonald 161 52 17 20:27.2 213 5:13.8 15 42:26.5 204 3:15.0 8 28:29.7 1:39:52.2  
15 192 Mark Anthony Oneill 328 52 13 19:13.4 200 4:20.0 16 42:47.5 193 2:50.1 11 30:57.5 1:40:08.5 2:00
16 195 Eric Sheldon Lee 141 50 16 20:04.5 220 5:37.8 13 41:10.1 95 1:15.3 15 32:44.4 1:40:52.1  
17 203 Joesph Keating 126 50 15 19:58.9 219 5:34.3 17 44:22.3 138 1:36.3 16 34:42.0 1:46:13.8  
18 226 Timothy James Keating 132 54 18 24:15.3 225 6:38.4 18 53:15.5 152 1:49.9 17 53:05.4 2:19:04.5  
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 44 Jeff Pfeiffer 197 55 1 11:30.7 39 1:15.5 2 33:56.0 61 0:59.2 4 26:42.5 1:14:23.9  
2 49 Mark Young 249 57 2 15:12.4 37 1:15.3 1 33:07.1 63 1:00.0 1 24:47.7 1:15:22.5  
3 126 John A. Cowart 58 56 4 18:00.9 109 2:16.9 3 39:00.1 147 1:45.1 2 25:48.5 1:26:51.5  
4 153 Kevin Aiken 22 59 5 18:15.7 157 3:02.1 5 42:08.7 167 2:05.2 3 25:50.9 1:31:22.6  
5 174 Doug Johnson 118 56 3 15:45.3 164 3:08.7 4 41:50.4 153 1:51.0 5 33:11.2 1:35:46.6  
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 26 Sean Kelly 135 60 1 11:25.7 38 1:15.5 1 33:34.6 3 0:29.9 1 22:46.5 1:09:32.2  
2 39 Tim Lavelle 327 63 2 13:19.5 71 1:47.5 2 33:41.3 65 1:01.5 2 23:41.9 1:13:31.7  
3 88 John Walter Munsey 177 63 3 14:31.9 90 2:03.0 5 37:43.7 85 1:09.9 3 25:49.2 1:21:17.7  
4 98 Jack Halterman 98 60 4 15:07.3 69 1:44.7     211 37:16.8 6 28:37.6 1:22:46.4  
5 119 John Wolfe 247 64 6 16:28.6 129 2:30.2 3 35:51.0 192 2:49.3 5 28:04.7 1:25:43.8  
6 131 Michael W Conley 54 61 5 16:06.3 136 2:38.7 6 40:34.9 137 1:34.6 4 26:30.6 1:27:25.1  
7 166 David Patterson 190 64 8 21:14.8 119 2:23.3 4 37:41.7 94 1:14.8 8 31:31.4 1:34:06.0  
8 188 David Leksell 145 61 9 22:54.8 197 4:11.6 7 40:55.8 182 2:27.5 7 28:49.1 1:39:18.8  
9 189 Michael Halpin 319 62 7 17:25.0 158 3:02.4 8 42:03.4 185 2:30.6 9 34:27.4 1:39:28.8  
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Penalty
1 110 Buzz Gray 89 67 2 17:10.3 85 2:00.6 3 38:39.7 118 1:27.4 1 25:22.9 1:24:40.9  
2 136 Sten Mawson 159 69 1 15:10.6 130 2:32.3 1 37:59.0 136 1:34.6 4 31:06.6 1:28:23.1  
3 155 Ronald Buono 429 66 3 17:53.7 191 4:00.4 2 38:10.7 201 3:08.9 3 28:37.2 1:31:50.9  
4 170 Kenneth Decko 62 67 4 19:44.6 102 2:14.2 4 42:48.2 170 2:09.3 2 27:55.3 1:34:51.6