Stanford Draft Legal 2017

Overall Results

February 21, 2017


Results By Finish Line Productions, LLC Finish Line Productions
Age Group Open Men
Elite Men
Collegiate Women
Age Group/Open Women
Elite Women
Youth and Jr. Elite Men
Youth and Jr. Elite Women

Collegiate Men

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 Zach Jaeger Folsom CA 110 23 M 6 12:35.0 1:02.8 1 30:09.4 0:59.1 2 16:51.1 1:01:37.4 1:01:37.4
2 Mark Kolding El Cerrito CA 112 25 M 3 12:31.0 0:56.0 4 30:23.6 0:53.2 3 16:55.7 1:01:39.5 1:01:39.5
3 Kevin Jervis Walnut Creek CA 111 23 M 2 12:29.6 0:56.2 13 32:12.1 1:04.3 1 16:22.4 1:03:04.6 1:03:04.6
4 Matt Stewart Orinda CA 121 23 M 12 13:20.0 1:01.9 5 31:12.2 0:47.3 4 17:33.5 1:03:54.9 1:03:54.9
5 Sean Harrington Goleta CA 109 28 M 7 12:35.2 0:57.6 3 30:22.1 1:20.1 12 19:07.2 1:04:22.2 1:04:22.2
6 Grant Schroeder Berkeley CA 117 22 M 1 12:21.5 0:53.5 14 32:16.8 1:14.6 5 18:14.5 1:05:00.9 1:05:00.9
7 Thomas Burton Palo Alto CA 181 18 M 9 12:43.9 0:57.7 10 31:56.9 0:43.8 8 18:41.6 1:05:03.9 1:05:03.9
8 Gordon Williams Portola Valley CA 123 21 M 5 12:34.4 0:57.9 2 30:13.7 1:06.4 19 20:39.9 1:05:32.3 1:05:32.3
9 Scott Mahan Santa Barbara CA 113 21 M 4 12:32.5 1:02.0 12 32:11.2 1:01.1 9 18:47.3 1:05:34.1 1:05:34.1
10 Nicholas Windauer Polson MT 124 19 M 13 13:21.0 1:07.7 11 32:03.9 1:02.2 6 18:16.1 1:05:50.9 1:05:50.9
11 Jeremie Showa San Francisco CA 120 22 M 19 13:43.1 1:03.9 7 31:46.6 1:13.4 7 18:27.5 1:06:14.5 1:06:14.5
12 Jose Gonzalez San Luis Obispo CA 107 20 M 11 13:05.0 1:06.5 6 31:32.4 1:10.8 18 20:00.7 1:06:55.4 1:06:55.4
13 Jake Gibbs Aptos CA 106 20 M 18 13:41.3 1:04.5 8 31:49.7 1:52.4 10 18:56.8 1:07:24.7 1:07:24.7
14 Stephen Wong Berkeley CA 125 25 M 17 13:37.3 1:29.1 18 32:51.2 1:04.1 11 18:57.3 1:07:59.0 1:07:59.0
15 Nicolas Duchez Sunnyvale CA 104 17 M 8 12:42.6 1:17.3 16 32:38.3 1:50.7 17 19:52.2 1:08:21.1 1:08:21.1
16 Mitchell Fisher San Luis Obispo CA 105 21 M 15 13:33.5 1:28.3 19 32:51.8 1:09.0 14 19:30.1 1:08:32.7 1:08:32.7
17 Tim De Visser Los Altos CA 103 22 M 21 15:33.3 1:12.9 15 32:31.4 1:14.9 13 19:22.4 1:09:54.9 1:09:54.9
18 Matthew Perry San Jose CA 115 22 M 14 13:33.2 1:11.5 9 31:52.5 1:45.7 20 21:58.2 1:10:21.1 1:10:21.1
19 Joshua Cagney Folsom CA 102 16 M 16 13:35.2 0:56.8 20 33:23.2 4:11.0 15 19:48.8 1:11:55.0 1:11:55.0
20 Justin Runac La Jolla CA 116 44 M 22 16:23.4 1:12.9 17 32:50.6 1:45.3 16 19:49.6 1:12:01.8 1:12:01.8
21 Nick Oliver Menlo Park CA 114 20 M 10 12:44.7 2:19.3 21 34:15.3 1:51.9 22 23:53.0 1:15:04.2 1:15:04.2
22 Sebastian Aquilan 174 40 M 20 14:57.3 1:30.6 22 35:44.9 1:41.9 21 22:27.1 1:16:21.8 1:16:21.8
Top  

Age Group Open Men

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 Alberto Hermoso Diaz San Francisco CA 128 28 M 1 12:38.5 0:55.2 1 32:00.0 1:03.1 1 18:16.7 1:04:53.5 1:04:53.5
2 Louie Cao Highland CA 126 21 M 3 13:59.4 1:17.3 3 33:08.0 1:02.5 2 18:48.2 1:08:15.4 1:08:15.4
3 Jonathan Waltman Goleta CA 129 27 M 2 13:07.4 1:12.6 2 32:20.9   3 31:02.4 1:17:43.3 1:17:43.3
Top  

Elite Men

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 Zack Hammer 172 24 M 1 12:23.0 0:49.0 1 30:36.5 0:56.0 1 17:39.6 1:02:24.1 1:02:24.1
Top  

Collegiate Women

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 Hannah Grubbs Moraga CA 133 21 F 1 12:48.5 1:23.2 4 33:11.2 0:57.5 2 20:13.7 1:08:34.1 1:08:34.1
2 Anna Belk Berkeley CA 130 22 F 5 13:16.5 1:01.5 1 33:04.4 1:08.8 1 20:12.7 1:08:43.9 1:08:43.9
3 Stephanie Scannell Coronado CA 144 23 F 2 13:11.0 1:04.5 3 33:10.7 1:07.7 7 21:46.5 1:10:20.4 1:10:20.4
4 Rebecca Peer Los Angeles CA 141 24 F 4 13:13.1 1:06.5 2 33:06.0 0:56.8 8 22:06.9 1:10:29.3 1:10:29.3
5 Meghan Nesbit Davis CA 140 22 F 6 13:33.5 1:25.8 6 34:29.7 1:28.5 4 21:10.9 1:12:08.4 1:12:08.4
6 Madeleine Myall Lafayette CA 138 22 F 8 13:38.8 1:26.2 5 34:18.6 1:16.4 10 22:11.6 1:12:51.6 1:12:51.6
7 Emma Sloan Goleta CA 145 22 F 10 13:52.3 1:08.4 7 34:32.3 1:51.8 6 21:41.5 1:13:06.3 1:13:06.3
8 Tara Hale Lake Tapps WA 134 19 F 11 14:30.4 1:07.7 9 35:49.1 1:38.5 3 20:16.7 1:13:22.4 1:13:22.4
9 Sydney Lewis Rocklin CA 165 16 F 7 13:34.4 1:02.2 8 34:50.1 1:06.3 11 23:50.6 1:14:23.6 1:14:23.6
10 Jennifer Schulman Fountain Valley CA 118 22 F 3 13:11.2 1:13.4 10 36:59.2 2:16.3 9 22:08.2 1:15:48.3 1:15:48.3
11 Brittany Black Davis CA 131 19 F 9 13:51.9 1:33.7 11 38:54.9 1:11.5 5 21:37.8 1:17:09.8 1:17:09.8
Top  

Elite Women

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 Molly Supple Santa Cruz CA 148 24 F 1 12:52.0 1:05.1 1 33:20.6 1:08.7 1 19:55.1 1:08:21.5 1:08:21.5
Top  

Youth and Jr. Elite Men

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 Benjamin Beaudry Palo Alto CA 149 18 M 1 8:59.8 1:00.8 5 19:01.3 1:10.0 1 9:04.8 39:16.7 39:16.7
2 Chase Visser Loomis CA 157 16 M 4 10:15.8 1:24.2 1 18:31.2 0:57.0 3 10:03.2 41:11.4 41:11.4
3 Arnav Choudhury Cupertino CA 150 15 M 3 10:12.6 1:21.6 2 18:33.4 1:22.7 5 10:06.8 41:37.1 41:37.1
4 Dominic Pollizzi Rocklin CA 155 16 M 5 10:51.0 0:59.5 6 19:02.8 0:54.0 2 9:57.3 41:44.6 41:44.6
5 Evan Opsal Truckee CA 173 16 M 2 10:03.7 1:11.7 3 18:53.9 1:04.6 6 10:41.7 41:55.6 41:55.6
6 Anthony Marengo Loomis CA 153 15 M 9 12:00.1 2:20.2 4 18:59.7 0:53.7 4 10:04.6 44:18.3 44:18.3
7 Taylor Yee Berkeley CA 158 14 M 6 10:53.1 2:10.8 7 22:37.6 0:50.7 7 10:52.2 47:24.4 47:24.4
8 Andreas Pichardo Berkeley CA 154 13 M 7 11:30.5 2:00.0 8 23:23.4 0:58.9 9 11:45.3 49:38.1 49:38.1
9 Matthew Ring San Mateo CA 143 14 M 8 11:39.6 1:53.2 9 23:40.3 1:12.8 8 11:18.6 49:44.5 49:44.5
Top  

Youth and Jr. Elite Women

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 Vivien Mattice Santa Rosa CA 167 14 F 2 9:51.9 1:07.7 1 20:12.8 1:00.1 2 11:13.9 43:26.4 43:26.4
2 Isa Ferris San Anselmo CA 162 16 F 3 10:26.0 1:17.3 2 21:39.1 0:59.1 1 10:48.0 45:09.5 45:09.5
3 Hazel Johnson Alameda CA 164 17 F 1 9:34.9 1:42.1 3 22:09.0 0:59.3 4 12:27.1 46:52.4 46:52.4
4 Charlotte Tomkinson San Carlos CA 171 15 F 4 11:09.9 1:11.4 8 24:17.1 0:55.4 3 11:22.5 48:56.3 48:56.3
5 Sierra Carmelich Vacaville CA 159 17 F 5 11:33.5 1:47.5 6 23:27.6 1:11.6 8 13:29.8 51:30.0 51:30.0
6 Jessica James Windsor CA 163 14 F 9 13:36.8 1:25.7 5 23:24.0 1:20.8 6 13:13.9 53:01.2 53:01.2
7 Ashley Medina Palo Alto CA 168 13 F 8 13:17.8 1:31.2 7 23:39.9 1:56.0 5 12:51.5 53:16.4 53:16.4
8 Angel More San Carlos CA 169 15 F 6 12:30.2 1:22.2 9 24:46.9 1:11.2 7 13:27.7 53:18.2 53:18.2
9 Hanna Catalano Clayton CA 160 14 F 7 13:16.6 1:47.6 4 23:23.3 1:26.8 9 16:34.5 56:28.8 56:28.8